Archive for the ‘קורסים’ Category

מניוטון עד איינשטיין – קורס

יום שני, מרץ 4th, 2013

סדרת הרצאות של פרופ' חנוך גוטפרוינד במסגרת תכנית 'אבני פינה' של האוניברסיטה העברית.
הקורס יעסוק במושגים בסיסיים של המכניקה (כמו מסה ותנועה, כוח ואנרגיה, חוקי ניוטון,תורת הכבידה…), של חשמל ומגנטיות (כמו שדות אלקטרומגנטיים, קרינה אלקטרומגנטית, מהות האור, …) ושל התרמודינאמיקה (טמפרטורה, חום ואנטרופיה, חוקי התרמודינמיקה, תורת הגזים הקינטית, מושגים במכניקה סטטיסטית….). הקורס יהווה מסע היסטורי של רעיונות, תפישות עולם וויכוחים גדולים. הוא יבהיר את הקשיים והסתירות של הפיסיקה הקלאסית בשלהי המאה התשע-עשרה וראשית המאה העשרים. הפרק האחרון יראה כיצד איינשטיין יישב את כל הקשיים והסתירות האלה והניח את היסודות לפיסיקה המודרנית.
(המשך…)

היסטוריה ושינויי אקלים – קורס

יום ראשון, מרץ 3rd, 2013

סדרת הרצאות של פרופ' רוני אלנבלום במסגרת תכנית 'אבני פינה' של האוניברסיטה העברית.
הקורס יעסוק בהשפעת שינויי האקלים על ההיסטוריה. חלקו הראשון יוקדש לתורות דטרמיניסטיות שהיו מקובלות בעבר ונדחו, להבדלי ההשקפה בין מדעי הטבע והמדעים ההיסטוריים והארכיאולוגיים בעניין חשיבות האקלים בהיסטוריה. בהמשך ננתח את "תקופת החום הימי ביניימית" תקופה ששינויי האקלים שהתרחשו בה ותהליכי הדומינו שבאו בעקבותיהם תועדו בצורה מקיפה הן בתעודות ההיסטורית והן בממצאים הארכאולוגיים התומכים בצורה חד משמעית בעדויות העולות מן העדויות ההיסטוריות. נבחן שאלות כמו טווח ההשפעה של שינוי אקלימי, דרכי ההשפעה של האקלים, משך השינוי ואופיו. הממצאים ייבדקו באירוע אקלימי היסטורי אחר, זה שהתרחש בתקופת המעבר בין הברונזה המאוחרת לתקופת הברזל. גם שם נבחן את טווח ההשפעה של שינויי האקלים, ננתח את התפתחותם ואת תוצאותיהם העולות מן הממצאים הארכאולוגיים.
(המשך…)

מבוא לכלכלת ישראל ולכלכלת המחאה – קורס

יום רביעי, נובמבר 7th, 2012

הקורס מועבר ע"י פרופ' אביה ספיבק, המחלקה לכלכלה, אוניברסיטת בן-גוריון, מראשי צוותי המומחים של המחאה החברתית. הקורס יציג את כלכלת ישראל ואת נושאי המדיניות הכלכלית בישראל שנדונו בחלקם בדיון הציבורי שהתפתח בתקופת המחאה החברתית בקיץ 2011. יוצגו באופן מעמיק הדילמות של אחריות המדינה כלפי אזרחיה ותושביה וגבולות פעולות הממשלה.

הקורס מועבר בסמסטר הנוכחי. הרצאות יתווספו מעת לעת.
(המשך…)

כלכלת ישראל: מהיד המנהלת ליד הנעלמה – קורס

יום שישי, אוקטובר 26th, 2012

קורס של ד"ר אבי שמחון במסגרת סדרת הרצאות 'אבני פינה' של האוניברסיטה העברית.
הקורס סוקר את התפתחות כלכלת ישראל לאורך השנים. הקורס בוחן את השאלה מדוע, למרות הקפיצה הטכנולוגית של העשורים האחרונים והשינויים המפליגים במבנה המשק, התוצר לנפש עדין נמוך מזה של מרבית המדינות המפותחות בעוד אי-השוויון גבוה יותר.

הקורס מועבר בסמסטר הנוכחי. הרצאות יתווספו מעת לעת.
(המשך…)

הפילוסופיה של המדע – קורס

יום שישי, אוקטובר 26th, 2012

קורס 'הפילוסופיה של המדע', במסגרת סדרת הרצאות 'אבני פינה' של האוניברסיטה העברית. מרצה: פרופ' ימימה בן-מנחם.
בחלקו הראשון של הקורס נעסוק בנושאים מרכזיים בפילוסופיה של המדע כגון אמת, אישוש, סיבתיות והסבר. נכיר את "מלחמות המדע" בין הוגים 'מודרניים' להוגים 'פוסט מודרניים' אשר הגיעו לשיאן בפרשת סוקל.
בחלק השני נדון בכמה מן ההשלכות הפילוסופיות של מהפכות מדעיות כגון המהפכה הדרווינית, תורת היחסות ותורת הקוונטים.

הקורס מועבר בסמסטר הנוכחי. הרצאות יתווספו מעת לעת.
(המשך…)

ראשית ממלכת יהודה: ארכאולוגיה, היסטוריה והמסורת המקראית – קורס

יום חמישי, אוקטובר 25th, 2012

קורס במסגרת תכנית "אבני פינה" של האוניברסיטה העברית. מרצה: פרופ' יוסף גרפינקל.
נסקור וננתח את הנתונים השונים הקיימים אודות תהליך הקמת ממלכת יהודה המקראית. כל דיסיפלינה מדעית תיסקר בניפרד, תוך ציון יתרונותיה ומגבלותיה. בתחום הארכיולוגיה יובהרו היבטים הקשורים בחפירות, סקרים, וניתוח ממצאים. בתחום ההיסטוריה יבדקו המקורות השונים מהמזרח הקדום אודות האלף השני והראשון לפני הספירה. בתחום המקרא ייבדקו המסורות הקשורות לראשית תקופת המלוכה, ומה מידת תרומתן לנושא.

הקורס מועבר בסמסטר הנוכחי, שיעורים נוספים יתווספו מעת לעת
(המשך…)

תורת המשחקים – קורס מאת פרופ' ישראל אומן

יום שני, אוקטובר 31st, 2011

קורס בתורת המשחקים מאת זוכה פרס נובל פרופ' ישראל אומן, באוניברסיטה העברית. הקורס עוסק ביסודות תורת המשחקים על קצה המזלג, ובפרט יישומים ושימושים למשחקים, מסחר, ביולוגיה אבולוציונית, יחסים בינלאומיים, משפט, בחירות, כלכלה, תלמוד ומגוון של נושאים אחרים.
(המשך…)

חלום של סיפור

יום שישי, דצמבר 17th, 2010

סדרה בהנחיית ד"ר רווית ראופמן, במסגרתה ייבחנו המשמעויות הנסתרות בחלומותיהם של האורחים באולפן – הייצוג החלומי ומשמעותו.
(המשך…)

מסינפסות לרצון חופשי

יום שני, דצמבר 13th, 2010

סדרת הרצאות מרתקת של פרופ' עידן שגב על מוח האדם. ההרצאות מיועדות לקהל הרחב ואינן מתבססות על ידע מוקדם. מתוך תוכנית "אבני פינה" של האוניברסיטה העברית.
(המשך…)

"מתחת לשטריימל" – סדרת שיחות

יום שני, דצמבר 6th, 2010

לי כהנר, חוקרת החברה החרדית בסדרת שיחות על חרדים וחרדיות. בין הנושאים: יחסי חרדים-חילונים, מעמד האישה החרדית, החרדים הספרדיים, התגייסות לצה"ל ועוד.
(המשך…)

סנס ונונסנס באומנויות

יום שני, נובמבר 29th, 2010

ד"ר הנרי אונגר בסדרת הרצאות על סנס ונונסנס באומנויות שונות.
(המשך…)

ספרות ורפואה

יום שני, נובמבר 22nd, 2010

(המשך…)

קסם הביולוגיה (סדרת הרצאות)

יום שני, נובמבר 15th, 2010

אם שמעתם על הכבשה המשובטת דולי ותמהתם איך יצרו אותה ולאיזו מטרה, אם לא הבנתם מהי שפעת החזירים ומדוע ישנה דאגה לגבי ההתפשטות שלה, אם אתם מתפלאים איך זה שעדיין לא מצאו תרופה לאיידס ולסרטן, או אם אתם מתחבטים בשאלה ממה אנחנו בעצם בנויים ומה גורם לשונות הגנטית ביננו, הקורס הזה הוא בשבילכם. פרופ' חיים סידר יעסוק באופן פשוט ובהיר בנושאים ובעקרונות שעומדים בבסיסה של הביולוגיה המולקולרית העכשווית. נתחיל בהבנת המבנים הבסיסיים שאנו מורכבים מהם- התאים. נלמד מהו החומר התורשתי המצוי בכל תא ותא ואיך הוא קובע כיצד נראה וכיצד נתנהג, נדון בנושאים של גנטיקה והתפתחות, אבולוציה, חיידקים, מחלות, זיקנה, תאי גזע ועוד, כל זאת תוך שימוש בסרטונים ודוגמאות ממשיות שימחישו היטב את החומר הנלמד.הקורס בהחלט מיועד גם למי מבינכם שטרם נתקלו במושגים מדעיים בסיסיים. אתם מוזמנים למסע מרתק אל לב ליבו של הקסם של הביולוגיה.

הרצאה חדשה תעלה כל שבוע במהלך סמסטר א' תשע"א

(המשך…)